اختلال روانی عجیب

این مقاله به بیماری های روانی متفاوتی خواهد پرداخت و فرصتی مهیا می‌کند تا درباره موضوعی صحبت کنیم که مردم معمولا بسیار در مورد آن صحبت می‌کنند اما حقیقتا اطلاعات کمی در مورد آن دارند. گرچه بسیاری از ما ممکن است در مورد بیماری های روانی شناخته شده تری همچون اختلال وسواسی جبری یا اسکیزوفرنی شنیده باشیم اما شرایط روانی غیر معمولی نیز وجود دارند که به دلیل نادر، عجیب و یا ناشناخته بودن، نادیده گرفته می‌شوند.

 


۱٫ اختلال مرده متحرک یا خود مرده پنداری

 اختلال مرده متحرک یا خود مرده پنداری
نه، این اختلال مربوط به کسانی نیست که زمانی که از خواب بیدار میشوند احساس میکنند مثل یک “مرده” خسته هستند. در واقع کسی که مبتلا به سندرم Cotard یا مرده متحرک است احساس میکند مرده است یا اصلا وجود ندارد. این بیماری با افسردگی و محرومیت مداوم از خواب و یا اعتیاد به مواد مخدر مرتبط است اما هنوز هم تا حد زیادی توسط علم درست فهمیده نشده است.
این اختلال همچنین به سندرم Capgras مرتبط است، وضعیتی که در آن فرد فکر می کند یکی از نزدیکانش واقعی نیست و با کس دیگری جایگزین شده است. در این بیماری فعالیت بخشی از مغز که در میان منطقه تشخیص بصری چهره و بخش مرتبط با پاسخ های عاطفی وجود دارد کاهش میابد؛ بنابراین، یک فرد مبتلا به این اختلال ممکن است حتی خود را نیز تشخیص ندهد و واقعا خودش را متقاعد کند که وجود ندارد.


۲٫ سندرم آلیس در سرزمین عجایب

سندرو آلیس در سرزمین عجایب
میکروپسی، با نام مستعار سندرم آلیس در سرزمین عجایب، یک بیماری عصبی بصری است که در آن بیماران یک شی را خیلی، خیلی کوچکتر از شکل واقعی آن میبینند. انگار که آنها به دنیا از “سر اشتباه یک تلسکوپ” نگاه میکنند. به عنوان مثال یک اتوموبیل ممکن است به اندازه یک گربه به نظر آنها برسد. این بیماری ناشی از مشکلات چشمی نیست بلکه به چگونگی تفسیر اطلاعات دریافت شده از چشم توسط مغز مربوط میشود. گفته می شود میگرن از علل و ویژگی های مهم این اختلال است که همچنین می تواند بر حواس دیگر فرد همچون شنوایی و لامسه تاثیر بگذارد. این بیماری کودکان بین ۵ و۱۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد و با اسکیزوفرنی، مواد مخدر روانگردان و تومورهای مغزی مرتبط است.


۳٫ خود خواری

اختلال خود خواری
آیا فیلم هانیبال را به یاد می آورید؟ در این فیلم هانیبال لکتر علاقه دارد اعضای بدن انسان ها را بخورد!
سندرم Lesch-Nyhan اختلالی است که در آن فرد اعضای بدن خود را میبرد یا قطع میکند و یا در موارد نادر اعضای بدن خود را میخورد نام این بیماری نادر autosarcophagy است. سندرم لش- نیهان به دلیل میزان بالای تولید اسید اوریک در بدن، میتواند مفاصل، عضلات و مغز بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. که در اکثر موارد منجر به گاز گرفتن وسواسی لب و انگشت میشود. در ۶۰ درصد از موارد، دندان های بیمار کشیده میشوند تا نتواند لب، گونه ها و زبان خود را زخمی و یا تکه کند.
این سندرم در بیشتر مواقع در مردان اتفاق می افتد و به طور کلی به اختلالات تکانه کنترلی مربوط است و دامنه آن می تواند از خفیف تا تهدید کننده کشیده شود.۴٫ هذیان عاشق پنداری

هذیان عاشق پنداری
مطمئنا، همه ما در زندگی مان دچار خودشیفتگی شده ایم و فکر کرده ایم کسی دیوانه وار ما را دوست میدارد در حالیکه مشخص شده این قضیه واقعیت نداشته است اما کسانی که به Erotomania مبتلا هستند شیفتگی شدیدتری دارند. مبتلایان به این اختلال روانی اعتقادی توهمی دارند که فردی با موقعیت اجتماعی بالا، مثلا یک هنرمند مشهور، عاشقانه آنها را دوست میدارد و با طرق مختلفی مثلا یک نگاه، یک اشاره، تلپاتی و یا رسانه های جمعی علاقه اش را به او ابراز میکند. سپس بیمار، محبت خیالی آن فرد را با نامه های عاشقانه پاسخ میدهد یا سعی میکند با او دیدار کند.
قسمت ترسناک این اختلال این است که احساس بیمار تا آن اندازه شدید و غیر منطقی است که حتی زمانی که فرد مورد نظرش صراحتا داشتن هرگونه احساس محبتی را انکار می کند متقاعد نمیشود. بنابراین چنین توهمی را به سختی میتوان از بین برد. این موقعیت اغلب با “عشق وسواسی” اشتباه گرفته میشود، عشق وسواسی، علاقه نا فرجام و یا همراه با احساس جنسی بسیار شدید است که در تعریف Erotomania جای نمیگیرد.


۵٫خودحیوان پنداری

خود حیوان پنداری
افراد مبتلا به این پدیده روانشناختی فکر میکنند که یک حیوان واقعی هستند و یا به یک حیوان تبدیل شده اند. این بیماری اغلب به عنوان یک اختلال هویت شناخته میشود که به دسته های مختلفی تقسیم میشود.Boanthropy شرایط ذهنی ایست که در آن فرد فکر میکند یک گاو است، بر روی چهار دست و پا حرکت میکند و علف میخورد! دانشمندان معتقدند ممکن است این اختلال از یک رویا سرچشمه بگیرد.


۶٫ سندرم دست بیگانه

سندرم دست بیگانه
نه، این اختلال ربطی به فیلم های علمی تخیلی ندارد، اما قطعا می تواند برای کسانی که مبتلا به آن هستند مانند یک کابوس باشد. سندرم دست بیگانه هنگامی رخ میدهد که بازوی یک شخص به طور غیر ارادی حرکت میکند و یا بدون خواست فرد چیزی را میگیرد. دلیل این شرایط درگیری بین سمت چپ و راست مغز و یا آسیب دیدگی مغزی است. چنین وضعیتی اغلب می تواند برای فرد مبتلا مشکلات بسیاری به همراه آورد. فرد همواره در این وحشت به سر میبرد که بازوی سرکش او ممکن است در انظار عمومی رفتاری نامناسب از خود بروز دهد.


۷٫ جنون دودلی

جنون دو دلی
مبتلایان به این اختلال به طرز فلج کننده ای دو دل و مردد هستند. کسانی که دچار این اختلال هستند به طور کلی از نظر جسمی و ذهنی در تمام جنبه های زندگی، طبیعی به نظر میرسند با این وجود هر گاه بخواهند کوچکترین تصمیمی در زندگی خویش بگیرند مثلا رفتن به پیاده روی و یا انتخاب یک جعبه غلات، دچار اضطراب و مشکل در عملکرد طبیعی خویش میشوند. بسیاری از مبتلایان به این اختلال ابراز میکنند که ناتوانی مزمن آنها در تصمیم گیری از آنجا سرچشمه میگیرد که آنها پیش از انتخاب باید ۱۰۰٪ به یقین برسند. این بیماری با افسردگی و اختلال وسواسی-اجباری مرتبط است.

۸٫ جابجایی حسی

جابجایی حسی
سینستزیا وضعیت عصبی خاصی است که در آن دو یا چند حس با هم یکی میشوند . وقتی حواس کسی به اندازه کافی پرورش می یابد، او میتواند کیفیات ظریف تجارب روزمره را به طور حسی درک کند. بنابراین یک شخص میتواند یک قطعه ی زیبای موسیقی را ببیند یا خاطرات تصویری زمان بچگی اش را ببوید و بچشد. بعضی از مردم وقتی چیزی میخوانند یا میشنوند رنگ های خاصی را تجربه میکنند و میتوانند به سوالاتی همچون “حرف الف چه رنگی است؟” پاسخ دهند. بسیاری از هنرمندان به این اختلال دچار بودند. این شرایط را نمیتوان یک بیماری تلقی کرد چرا که اثری منفی بر زندگی ندارد. کسانی که به این مسئله دچارند چندان متفاوت از دیگر مردم نیستند آنها تنها تجربیاتی عمیق تر از تجربیات ما دارند.


۹٫ نشانگان لهجه خارجی

نشانگان لهجه خارجی
تصور کنید که متولد انگلیس هستید و یک روز صبح که از خواب بیدار میشوید حرف هایتان با لهجه چینی از دهانتان بیرون می آیند. این دقیقا اتفاقی بود که برای سارا کولویل افتاد؛ زنی انگلیسی که به علت میگرن شدید در بیمارستان بستری شد و پس از جراحی با لهجه چینی به هوش آمد. پس از آن زندگی او به طور کلی تغییر کرد چرا که همواره مجبور بود با سر در گمی افراد دیگر، واکنش های آنها و احساس خود نسبت به صدا و لحن جدیدش درگیر باشد.
نشانگان لهجه خارجی اختلال بسیار نادری است که در آن فرد مبتلا زبان مادری خویش را با لهجه‌ای جدید و غیر بومی صحبت می‌کند. این اختلال می‌تواند بر اثر ضربه‌ای به سر یا یک حمله میگرنی یا سکته به ‌وجود آید. سندرم لهجه زبان خارجی باعث افسردگی و اضطراب می‌شود. یکی ازعواقب آن این است که بیماران در زندگی روزمره احساس انزوا می‌کنند. کسی که گفتار معمولی و زبان خود را از دست می‌دهد، تا حدودی قسمتی از شخصیت خود را نیز از دست می‌دهد، زیرا از طریق این سندرم، ملودی زبان فرد بیمار نیز تغییر می‌کند. به همین خاطر کسانی که گفتاردرمانی می‌کنند، تلاش دارند که روی گفتاراین بیماران کار کنند؛ تا اینکه بتوانند به آهنگ پیشین صدای آنها نزدیک شوند.
از سال ۱۹۴۰تاکنون۵۰ مورد از این سندرم ثبت شده است. این شرایط ممکن است چند ساعت به طول انجامد یا تا آخر عمر فرد مبتلا را درگیر کند.


۱۰٫ سندرم Koro

سندروم koro
سندرم کورو یک اختلال روانی است که در آن یک حمله ناگهانی و شدید اضطراب به فرد دست میدهد حاکی از اینکه آلت تناسلی (و یا در زنان فرج و نوک پستان‌ها) به داخل بدن کشیده شده و احتمالا باعث مرگ فرد خواهند شد. این نشانگان بیشتر در جنوب و شرق آسیا گزارش شده است.


۱۱٫ اختلال مردان فرانسوی مین

اختلال مردان فرانسوی مین
ساکت نشسته‌اید و روی کاری که انجام داده‌اید تمرکز کرده‌اید ناگهان صدایی مهیب می‌شنوید. صدایی که نه تنها رشته افکارتان را پاره می‌کند بلکه حسابی شما را می‌ترساند،‌ طوری که یا جیغ می‌کشید یا از جای‌تان می‌پرید تا اینکه منبع صدا معلوم می‌شود و میفهمید که پنجره به هم خورده است. به این ترتیب آرام می‌گیرید اما شاید باور نکنید که هستند آدم‌هایی که با این ترس آنی کارهای عجیب و غریبی می‌کنند. آنها می‌پرند، داد و فریاد راه می‌اندازند، حرف‌ها را تکرار می‌کنند و هر کاری که به آنها گفته شود، انجام می‌دهند. این افراد بیماری به نام «مردان فرانسوی مین که می‌پرند» دارند.
در سال ۸۷۸۱ جورج میلر بیرد، عصب‌شناس آمریکایی به ایالت مِین سفر کرد زیرا شایعه شده بود وقتی بعضی از چوب‌برهای فرانسوی-کانادایی صدایی ناگهانی می‌شنوند، به طور غیرارادی بالا و پایین می‌پرند، گریه می‌کنند، حرکات دیگران را تقلید می‌کنند و گاهی اوقات هم دستورات بقیه را اطاعت می‌کنند. وقتی که بیرد به مین رسید، متوجه شد تمامی داستان‌هایی که شنیده بود، واقعیت دارند. آن زمان بیرد نمی‌توانست تشخیص دهد که این بیماری روانی است یا عصبی. هر چند هنوز هم سر این موضوع اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. تنها چیزی که بیرد توانست تشخیص بدهد این بود که تمامی علائم غیرارادی هستند.
در کل اطلاعات زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. تنها چیزی که معلوم است این است که این بیماری، یک بیماری بسیار نادر است که معلوم نیست از کجا آمده و یا این که چه کسانی ممکن است به آن مبتلا بشوند. شاید به خاطر همین هم هست که بعد از این همه سال نامش هنوز هم «مردان فرانسوی مین که می پرند» باقی مانده است.


۱۲٫ سندم پیکا

اختلال پیکا
این بیماری اشتهای وسواسی به چیزهای غیرخوراکی است، چیزهایی مثل خاک، سنگ، خاکستر سیگار، یا مو. این سندرم معمولا در خانمهای حامله و کودکان خردسال مخصوصا در مناطق فقیرنشین دیده می‌شود. تصور می‌شود این بیماری با کمبودهای غذایی مرتبط باشد و با مکمل‌های غذایی درمان می‌شود. البته کمبودهای تغذیه‌ای فقط یکی از نظریه های زیادی است که درباره پیکا مطرح است و دلایل دقیق آن ناشناخته است. این سندرم همچنین در بیماران صدمه دیده از لحاظ مغزی و بیماران روانی مشاهده می‌شود، این بیماری می‌تواند خطرناک باشد، چرا که مبتلایان ممکن است اشیای تیز را نیز ببلعند.

 

منبع: alternet

ورود کاربران

کلمات کلیدی

روانشناسی - روان ایران - روان شناس - مشاوره - مقالات روانشناسی - معرفی روانشناس - روان شناسی کودک - اختلالات روانشناسی - کارگاه روانشناسی- کودک و نوجوان - مشاوره رایگان - ازدواج و طلاق - ارتباط - تحصیلی - شغلی - مسایل جنسی - اعتیاد - خواب و تغذیه - افسردگی - اضطراب - شخصیت - تست روانشناسی - یادگیری - عشق - بلوغ - روان درمانی - مطب روانشناسی