مزاحمت سایبری در هر نقطه می تواند رخ دهد، حتی در خانه، از طریق ایمیل، متن، تلفن های همراه و وب سایت رسانه های اجتماعی و ... 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، که به طور بالقوه صدها نفر از مردم درگیر شده است. برای کسانی که مزاحمت سایبری اثرات مخربی مانند احساس درد، تحقیر، خشم، افسردگی، و یا حتی خودکشی در افراد ایجاد می کند. اما این دلیل درستی برای مورد سوء استفاده قرار گرفتن نیست. شما و فرزندتان می توانید با راه کار هایی از این خطر در امان باشید.

 

 


مزاحمت سایبری چیست؟

مزاحمت سایبری رخ می دهد که فرد با استفاده از اینترنت ، ایمیل ، پیام های متنی ، پیام های فوری، وب سایت های رسانه های اجتماعی ، انجمن های آنلاین ، چت روم ، و یا دیگر فن آوری دیجیتال به آزار و اذیت ، تهدید یا تحقیر رو به رو شود.. برخلاف قلدری سنتی ، مزاحمت سایبری نیازی به نیروی فیزیکی قوی و یا ارتباط رو در رو ندارد. و هرکسی می تواند با اتصال به اینترنت و یا تلفن همراه بدون انتشار هویت واقعی دیگران را مورد اذیت قرار دهد. آن ها می تواند قربانیان را در هر زمانی از 24 ساعت با فشردن یک دکمه مورد اذیت قرار دهند و قربانیان در هیچ کجا و هیچ زمانی از اذیت آن ها در امان نیستند.


اگر شما در حال حاضر قربانی مزاحمت سایبری هستید ، مهم است به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید . همانطور که بیش از یک سوم از جوانان از مزاحمت سایبری در برهه ای از زمان در زندگی خود رنج می بردند.

آسیب های مزاحمت سایبری چگونه است؟

ارسال پیام های تهدید آمیز و یا تمسخر از طریق ایمیل، متن، پیام کوتاه
هک کردن حساب کاربردی شما و دسترسی به ایمیل ها و اطلاعات شخصیتان
ایجاد پروفایل و یا وب سایتی با نام شما و انتشار مطالب غیر اخلاقی
تهدید شما به انتشار عکس های شخصی در فضای مجازی
انتشار متن ها و پیام ها حاوی موضوعات جنسی و غیر اخلاقی
باج گیری مالی

اثر مزاحمت سایبری

هر نوع قلدری می تواند احساس درد، خشم، درماندگی، تنهایی ، حتی خودکشی ، در فرد ایجاد کند و یا منجر به مشکلاتی از قبیل افسردگی، اضطراب، و عزت نفس پایین شود. در بسیاری از موارد ، مزاحمت سایبری می تواند حتی دردناک تر از قلدری سنتی باشد چون :

- مزاحمت سایبری می تواند در هر نقطه و در هر زمان رخ دهد، حتی در مکان هایی که شما به طور معمول احساس امنیت ، می کنید مانند خانه خود. به نظر می رسد هیچ مکان و زمان خاصی از دست تهدید های آن ها در امان نیستید.
- بسیاری از مزاحمت سایبری به صورت ناشناس انجام می شود . بنابراین فرد از اینکه شناخته نمی شود و شما نمی توانید خیلی دقیق موضوع را پیگیری نمایید جسور تر شده و بیشتر از قلدری سنتی عمل کرده و نگران شناخته شدن و یا آسیب دیدن نیست.
مزاحمت سایبری می تواند در جلوی چشم هزاران نفر انجام شود. اینترنت و شبکه های اجتماعی بیش از هزاران نفر کاربر آنلاین دارند که می تواند اطلاعا را در لحظه مشاهده نمایند.

نکاتی برای شما در برخورد با مزاحمت سایبری


اگر شما توسط مزاحمان سایبری هدف قرار گرفته اید ، مهم است که به هر گونه پیام یا پست نوشته شده است در مورد شما ، هر چقدر مضر و یا نادرست است پاسخ ندهید . پاسخ تنها وضعیت را بدترمی کند زیرا تحریک شما به پاسخ دادن دقیقا همان چیزی است که مزاحمان می خواهند.

این نیز بسیار مهم است که شما به دنبال انتقام نباشید و خودتان به یک مزاحم سایبری تبدیل نشوید زیرا این موضوع نیز هیچ اتفاق مثبتی ایجاد نکرده و وضعیت بدتر می شود.

در عوض بهترین راه برای پاسخ دهی این است که :
- از یک بزرگتر کمک گرفته و پیام هارا به او نشان دهید.
- از پلیس سایبری کمک بخواهید . آنها بدون فاش شدن هویت شما و با حفظ آبرویتان به شما کمک می کنند.
- شماره تماس ها و ID های مزاحم را مسدود نمایید.

اگر شما سوء استفاده سایبری می شوید :

- خودتان را سرزنش نکنید. این تقصیر شما نیست. نباید احساس شرمندگی کنید زیرا آن فرد یا افراد مشکل دارند نه شما.
- سعی کنید مزاحمت سایبری را از دیدگاه مزاحم ببینید و اهداف و نیت او را بررسی کنید تا بتوانید واکنش مناسب داشته باشید.
- پیام های مزاحم را پاک کنید. انها هرگز در مورد حقیقت شما درست نیستند. بی توجهی به آ نها ارزش های مثبت تان را نمایان می کند.
- دریافت کمک . صحبت کردن با پدر، مادر، معلم، مشاور، و یا دیگر بزرگسالان مورد اعتماد .
- مهارت های مقابله با استرس را یاد بگیرید. پیدا کردن راه هایی برای از بین بردن استرس می تواند شما را انعطاف پذیرتر نماید.. ورزش ، مدیتیشن ، مثبت صحبت کردن با خود ، آرامش عضلانی و تنفس همه راه های خوبی برای مدیریت استرس از مزاحمت سایبری می باشد.
- وقت خود را صرف انجام کارهای لذت بخش کنید . وقت گذرانی با دوستانی که در جریان مزاحمت سایبری نیستند، موضوع مزاحمت را برایتان کمرنگ تر می کند.


جلوگیری از مزاحمت سایبری قبل از شروع :

برای ایمن ماندن با فن آوری، بهتر است به فرزندان خود در زمینه های زیر آموزش هایی داده شود :
- اطلاعات شخصی مانند شناسه و رمز عبور خودرا به هیچ کسی نگویند.
- با افراد غریبه ارتباط برقرار نکنند.
- پیام های نا آشنا را باز نکرده حذف کنند.
- در مورد ترس ها و موضوعات شخصی در فضای مجازی با کسی درد و دل نکنند.
- - عکس های خصوصی را حتی در ایمیل شخصی خود نگه ندارند.
- فلش مموری خودرا جایی جا نگذارند و یا قرض ندهند.
- اگر پیامی در زمان عصبانیت نوشتند، در ارسال آن تامل کنند.
- فراموش نکنند در مراکز عمومی شناسه و رمز خودرا جهت خارج شدن از پروفایل شخصی پاک کنند.


 نظارت بر استفاده از فن آوری فرزند تان


صرف نظر از استقلال فرزندتان، شما می توانید به صورت مثبت بر استفاده از فناوری توسط او نظارت کنید.

- به جای دادن یک لب تاب شخصی به او کامپیوتری در جای شلوغ خانه قرار دهید تا بتوانید به راحتی بر کار های او بدون جلب توجه اش نظارت کنید.
- آموزش به فرزندتان که همه سایت ها اطلاعت درستی ندارند و همه چت روم ها افراد فرهنگی نیستدن و ممکن است افرادی از اعتماد آن ها سوء استفاده نمایند.
- فیلتر کردن برنامه هاو سایت های غیر اخلاقی
- بروز بودن اطلاعات و آسنایی با کلمات مخفف و رمز های رایج و ترفندهای رایج بین جوانان
- با برگذاری یک مهمانی سعی کنید دوستان فرزندتان را بشناسید. هرگز او را از ارتباط با دوستی بدون داشتن دلیل منطقی منع نکنید.
- به او آموزش دهید که اگر پیام تهدید آمیزی دریافت کرد سریعا شما را در جریان قرار دهد.
- سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.
- قوانین و مقررات خاصی برای استفاده از کامپیوتر و ... برای فرزندتان در نظر بگیرید.
- وقت های اضافی او را مدیریت نمایید.
- همدلی و صمیمیت را در فضای خانه خود پرورش دهید.
- مهارت های ارتباطی را به فرزندتان آموزش دهید.

 

منبع: سایت روان

 

ورود کاربران

کلمات کلیدی

روانشناسی - روان ایران - روان شناس - مشاوره - مقالات روانشناسی - معرفی روانشناس - روان شناسی کودک - اختلالات روانشناسی - کارگاه روانشناسی- کودک و نوجوان - مشاوره رایگان - ازدواج و طلاق - ارتباط - تحصیلی - شغلی - مسایل جنسی - اعتیاد - خواب و تغذیه - افسردگی - اضطراب - شخصیت - تست روانشناسی - یادگیری - عشق - بلوغ - روان درمانی - مطب روانشناسی