روش مطالعه وس خبم

وس خبم

روش وس خبم که گفته می شود بهترین روش مطالعه دروس است پنج مرحله دارد . نام این روش از سر واژه های پنج کلمه گرفته شده است .

 

مرحله ی اول : ورانداز کردن : یا خواندن بخش های هر فصل است و حکم مرور مطالب را دارد.  بر خی از کتابها رئوس مطالب فصل ، خلاصه ی فصل ، اهداف یادگیری ، مقدمه و موخره دارند.

مرحله ی دوم : سوال کردن است ، قبل از خواندن هر بخش سوالات شفاهی و مکتوبی را طراحی کنید. . برخی از کتابها سوالات تفکر بر انگیزی دارند که می توانند در این زمینه بسیار کمک کننده باشند. ولی صرفا به آنها تکیه نکنید اینکه خودتون سوالات را طرح کنید بسیار مهم است . می توانید سوالاتتان را در گوشه ی کتاب بنویسید. با این کار به دنبال نکاتی که طرح کرده اید خواهید گشت و ذهنتان کنجکاو می شود.

مرحله ی سوم : خواندن مطالب است. حال نوبت مهمترین مرحله است . سوالات را با دقت و مهمتر از آن انتقادی بخوانید . برای مثال سعی کنید در هنگام خواندن به سوالاتتان پاسخ دهید یا سوالات جدیدی طرح کنید. این کار خوبی است زیرا شما را به کنجکاوانه خواندن عادت می دهد. با فکر کردن به تناقضات و مفروضات نهفته در پس اداعا های نویسنده مطالبی را که می خوانید به شکل انتقادی ارزیابی کنید.

مرحله ی چهارم : مرحله ی بعدی که عجیب ترین مرحله است بازپس دادن درسها به خود است . یعنی اینکه مطالب کتاب را برای خود توضیح دهید و تشریح کنید. همچنین می توانید آن را برای شخص دیگری توضیح دهید. همچنین باید به سوالاتی که قبلا طرح کرده اید پاسخ دهید ، این کار نشان می دهد که مطالب را چقدر فهمیده اید. همچنین تحقیقات روانشناختی نشان داده است که توضیح دادن بخود هم موجب تکرار و تمرین می شود که لازمه ی انتقال به حافظه ی بلند مدت است و هم باعث پردازش عمیق تر می شود .

مرحله ی پنجم : و بالاخره مرحله ی آخر مرور است . همانطور که می دانیم مرور پیش شرط یادگیری و به یاد سپردن است. همچنین سوالات مطرح شده و پاسخ آنها را مرور کنید و مطمئن شوید که به خوبی یاد گرفته اید . مرور باید فعالانه باشد یعنی اطلاعات متفاوت را کنار هم بچینید و تصویر کاملی از تصاویر ترسیم کنید.

ورود کاربران

کلمات کلیدی

روانشناسی - روان ایران - روان شناس - مشاوره - مقالات روانشناسی - معرفی روانشناس - روان شناسی کودک - اختلالات روانشناسی - کارگاه روانشناسی- کودک و نوجوان - مشاوره رایگان - ازدواج و طلاق - ارتباط - تحصیلی - شغلی - مسایل جنسی - اعتیاد - خواب و تغذیه - افسردگی - اضطراب - شخصیت - تست روانشناسی - یادگیری - عشق - بلوغ - روان درمانی - مطب روانشناسی