اعتیاد

چگونه فرد معتاد را تشخيص دهيم

علامت مشخصه فردی که نشئه است : خارش بخصوص در بازوان ، صورت بویژه پیشانی و بینی ، آلت تناسلی و سرخ شدن چشمها . استفاده بیش از حد از تریاک موجب استفراغ میشود که در بین معتادین به تگری زدن معروف است و فرد معتاد به محض استفراغ حالش بهبود میابد . بر خلاف فرد حشیشی که با وجود استفراغ کردن تا چند روز حالش بد باقی می ماند .

اختلال مواد

اختلال سوءمصرف مواد بیماری مزمنی است که بر ابعاد مختلف روانی، اجتماعی و جسمانی زندگی فرد آثار سوء بر جای می گذارد. سوءمصرف مواد باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد طبیعی مغز می شود، که وابستگی، ولع، تحمّل و خماری و عود، و رفتارهای جستجوی مواد از عوارض بعدی این تغییرات است. خماری و دردهای ناشی از تأخیر در رسیدن مواد، فرد را تحت چنان فشار روحی و جسمانی قرار می دهد که اغلب حتی دیگران و روابط خویش با آنها را نادیده گرفته و حتی سلامتی خود و دیگران را فدای یافتن و مصرف مواد می کند.

 

ترك سيگار

بیش از 75 درصد افراد سیگاری اقدام به ترک سیگار کرده اند و حدود 40 درصد هر سال برای ترک سیگار اقدام میکنند . در هر بار اقدام به ترک ، فقط 30 درصد افراد برای 2 روز در حالت پرهیز باقی می مانند و فقط 5 تا 10 درصد به طور دائمی مصرف سیگار را کنار میگذارند . نهایتاً 50 درصد افراد سیگاری موفق به ترک سیگار می شوند . سطح تحصیلات بالاتر با مصرف کمتر سیگار ارتباط دارد .

 

مخرب ترین معضل خانواده اعتیاد است . گاهی والدین به مصرف مواد مخدر می پردازند و گاهی نسل سوم یعنی پدر بزرگ و یا مادر بزگ خانواده معتاد هستند . کودکان به شیوه های متفاوتی با هر نسل ارتباط دارند و از اعتیاد آنها تأثیر می پذیرند . کودکان والدین معتاد و الکلی در خانه ای بزرگ می شوند که فضای آن توأم با بدرفتاری ، طرد و بی توجهی است .

 

علايم وابستگي به اعتياد

اعتیاد به هرگونه وابستگی جسمی یا روانی که به گونه ای منفی زندگی فرد را متاثر سازد اطلاق می شود و در واقع بیماری است با ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی که علاوه بر آسیبهای فراوانی که به سلامتی جسمی و روانی و در نتیجه تمامی ابعاد زندگی فرد وارد می آورد، آثار تخریبی فراوانی را نیز بر روی خانواده و جامعه بر جای می گذارد .

مواد مخدر

زمانی که شما در گیر وابستگی به مواد هستید ، شاید رهایی به نظرتان هدفی غیرممکن برسد. اما بهبودی هرگز خارج از دسترس نیست. با درمان و حمایت صحیح و پیدا کردن دلایل ریشه ای وابستگی به مواد، تغییر ممکن است. هرگز متوقف نشوید، حتی اگر در گذشته تلاش کرده اید و شکست خورده اید. در مسیر بهبمودی اغلب موانعی وجود دارد اما با بررسی مشکلات و فکر درباره تغییر ، شما از همین الان در مسیر بهبودی هستید.

خواه یک نوجوان سیگاری هستید یا یک سیگاری که در طول سال های زیاد زندگی تان روزی یک بسته سیگار می کشیدید، ترک کردن ممکن است برایتان کار دشواری به نظر برسد

هر چه که بیشتر در مورد راه حل های آمادگی برای ترک یاد بگیرید، این فرایند برایتان آسان تر خواهد شد. با برنامه ریزی صحیح برای نیازهایتان می توانید وابستگی را در هم بشکنید و به میلیون ها انسانی بپیوندید که عادت های خوب و سالم را برمی گزینند.

 

کثر ما امروزه دچار اعتیاد به اینترنت ، گوشی همراه ، انواع مختلف تکنولوژی و اطلاعات شده ایم ، اگر می خواهید تا شادتر باشید باید سعی کنید اعتدال را رعایت کنید ،مراحل زیر را برای ترک اعتیاد به اینترنت و زندگی غنی تردنبال کنید.

 

اگر شما سیگار می کشید و مشکل سلامت روان دارید ممکن است احساس کنید که دیگر کاری از شما ساخته نیست. این احساس درستی نیست . بسیاری ازمردم با وجود مشکلات روانی؛ سیگار را ترک می کنند واحساس بهتر و عمر طولانی تری دارند.

شما هم همانند آنها می توانید و حق دارید سیگار را ترک کنید.

آیا با اکستازی معتاد می شویم؟
آیا اکستازی اعتیاد آور است ؟ نظرات زیادی وجود دارد.
اکستازی وابستگی جسمانی به همراه ندارد، اگر چه آثار بسیار سوئی بر روی بدن دارد. ولی مصرف این ماده، مصرف کننده را به تدریج یا به سرعت به سمت یک نوع اجبار در مصرف می کشاند و از لحاظ روانی وابسته می سازد.
اما حتی اگر مصرف کنندگان اکستازی به یک معتاد تبدیل نشوند، 4 خطر بسیار واقعی وجود دارد:

ورود کاربران

کلمات کلیدی

روانشناسی - روان ایران - روان شناس - مشاوره - مقالات روانشناسی - معرفی روانشناس - روان شناسی کودک - اختلالات روانشناسی - کارگاه روانشناسی- کودک و نوجوان - مشاوره رایگان - ازدواج و طلاق - ارتباط - تحصیلی - شغلی - مسایل جنسی - اعتیاد - خواب و تغذیه - افسردگی - اضطراب - شخصیت - تست روانشناسی - یادگیری - عشق - بلوغ - روان درمانی - مطب روانشناسی